Astora-Rakennus on allekirjoittanut KVR-urakkasopimuksen Biltema Real Estate Finlandin kanssa – Ouluun rakentuvan tavaratalon rakennustyöt aloitetaan heti marraskuun alussa
Astora-Rakennus on allekirjoittanut kuudennen urakkasopimuksen Bilteman Real Estate Finlandin kanssa. Ouluun rakentuva kohde toteutetaan tuttuun tapaan KVR-urakkana. Oulun myymälä tulee kaiken kaikkiaan käsittämään 7700 m2 mukaan lukien kaikki tekniset tilat.
Bilteman edustajat ovat todella mielissään siitä, että uuden tavaratalon rakennustyöt päästään aloittamaan. Oulun tavaratalon valmistuttua Biltema pystyy entistä tehokkaammin ja paremmin vastamaamaan Pohjois-Pohjanmaan alueen asiakkaiden tarpeisiin.
Astoran ja Bilteman yhteistyö on jatkunut jo viisi vuotta ja Oulun kohde on sarjassaan kuudes hanke. Oulun hankkeen suhteen Bilteman edustajat odottavat aiemmista hankkeista tuttua hyvää laatua, johon sisältyy onnistunut ja aikataulussa tapahtuva luovutus. Bilteman edustajien mukaan myös Oulun hankkeessa, kuten aiemmissakin, innovatiiviset kehitysideat seuraavia projekteja silmällä ovat olennainen osa Bilteman ja Astoran yhteistyötä.
Myös Oulun Bilteman tulevat asiakkaat pääsevät nauttimaan Bilteman liiketilojen uudesta konseptista, jolle ovat tyypillisiä avarat ja valoisat myymälät. Uuden konseptin mukaan toteutettavien myymälöiden käytävät ovat leveitä, ja myymälätilojen matalissa hyllyissä tuotteet ovat asiakasystävällisellä korkeudella. Lisäksi konseptimyymälöissä on paljon esillepanoja, joiden tarkoituksena on inspiroida asiakkaita ja esitellä Bilteman laajaa ja monipuolista valikoimaa. Uusien tavaratalojen palvelukonseptin olennainen osa on myös Biltema Cafe.
Astoran aluejohtaja Markku Laihon mukaan Oulun kohde on runkorakenteeltaan poikkeava edellisistä tavarataloista, sillä se tullaan toteuttamaan täysin betonirakenteisena. Tämä tuon mukavan uuden haasteen hankkeeseen, mikä Astoralla otetaan tietenkin aina ilolla vastaan. Laihon mukaan Oulun hanke on merkittävä ponnahduslauta jalansijalle Pohjois-Pohjanmaan alueella, joten toivon mukaan tulevaisuudessa alueella tullaan näkemään myös muita Astoran työmaita.
Kohteen rakennustyöt alkavat heti marraskuun alussa. Uuden Bilteman avajaisia tullaan viettämään arviolta ensi vuoden lokakuun loppupuoliskolla.
Havainnekuvat: Insinööritoimisto Tilatek Oy

